Haberler

HAYATA YENİ GÖZLERLE BAKIYORLAR

 

 Uzman Dr Bora Yüksel ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı nakillerle hayata yeniden bağlanan Fadime ve Meryem Bilgili kardeşler sağlıklarına kavuştu.
 

 Başarılı operasyonun ardından nakli gerçekleştiren Op. Dr. Bora Yüksel, Doç. Dr. Tuncay Küsbeci ve ekibine teşekkür eden Meryem Bilgili “Görme sorunu ile doktorumuza başvurmuştum. Nakil olmam gerektiğini söyledi. Çok yakın mesafeyi bile göremediğim için bunun sıkıntısını çok yaşıyordum. El işi, bahçe işleri, hobilerim hiçbirisiyle ilgilenemiyordum. Sağ gözüme olduğum nakilden sonra şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Doktorlarımız bir süre sonra diğer gözüm için de nakil olabileceğimi söylediler. Onlara ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bize çok destek oldular”diye konuştu.
 

    2002 yılında sağ gözüne,2007 yılında ise sol gözüne kornea nakli gerçekleştirilen abla Fadime Bilgili ise nakillerden çok memnun olduğunu söyledi. Şiddetli ağrı ve görme problemiyle Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldiğini belirten Fadime Bilgili “Ağrıdan ve görme ile ilgili yaşadığım sorundan dolayı evden çıkmak istemiyordum. Doktorlarımızın yaptığı nakil sonrası çok mutluyum. Çevremizden de muayene için gelmek isteyen çok arkadaşımız var. Doktorlarımız ve hastane çalışanları bizlere çok yardımcı oldu. Onlara da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

   
   1991 yılında ilk nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Op. Dr. Bora Yüksel 2003 yılından beri göz bankası adı altında nakillerinin devam ettiğini söyledi. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastaneleri’nden sonra İzmir ve ilçelerinde, devlet hastaneleri arasında kornea nakli yapılan tek merkez olduklarını belirten Yüksel “İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bizim merkezimize bağlı olarak 5 kişilik göz bankası teknisyenlerimiz var. 2014 yılı içerisinde 123 hastaya kornea nakli gerçekleştirdik. 2330 hastanın da göz muayeneleri yapıldı. Şu an için 8 tanesi çift kornea olmak üzere 44 hasta nakil için bekliyor. Dolayısıyla 52 kornea ihtiyacımız var. Kornea ihtiyacımız karşılandığı sürece nakil için başvuran hastaların ameliyatlarını 2 ay içerisinde gerçekleştiriyoruz ” diyerek sözlerini tamamladı.
 

   Kornea bağışı konusuna dikkat çeken Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Serdar Bayrak ise “Kornea nakillerini artırmak için kornea bağışı konusunda toplumun mutlaka bilinçlenmesi gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Haber Listesine Geri Dön