yanık sempozyum

YANIK SEMPOZYUMU

Hastanemizin Yanık Merkezi Birim Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Deniz UÇAR’ın başkanlığında hastanemiz konferans salonunda “Yanık Sempozyumu” düzenlendi.

Sempozyuma Hastane Yöneticileri, konunun uzmanları, asistan hekimler, kurum çalışanları ve çeşitli hastanelerden sağlık personelleri katıldı.

21.04.2017 tarihinde gerçekleştirilen sempozyumda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan ve teşekkürlerini sunan Yanık Merkezi Birim Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Deniz UÇAR sözü Hastane Yöneticimiz Sayın Doç. Dr. Serdar BAYRAK’a bırakarak sempozyum açılışı gerçekleşti. Sayın BAYRAK açılış konuşmasında; “Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’nin sembol değerleri ve  klinikleri var. Bu sembol kliniklerden ve hizmet alanlarından bir tanesi yanık merkezimizdir. Bir çok ülkeden hasta kabul ettiğimiz bir hizmet birimimiz olduğu için yanık ünitemiz bizim her zaman gururla bahsettiğimiz ve gelişmesi için çok çaba harcadığımız bir merkezimizdir. Hastane olarak biz yanıkta neredeyiz? Biz yanıkta iyi durumdayız. Türkiye’nin ciddi iş yükünü alan bir merkez durumundayız. Çok ciddi çalışmalar yapılıyor, daha da yapılacak ve daha güzel işler başarılacak. Buradaki birikimin gitgide artacağı bilimsel platformlarda çok daha aktif şekilde temsil edileceği bir merkez haline gelmesini umut ediyoruz. Kıymetli misafirlerimiz bu sempozyumun çok güzel gelişmelerin başlangıcı olmasını diliyorum. Yanıkta iyi bir noktadayız ama daha iyi yerlere gelmenin ivmesini kazandırmasını diliyorum. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum” dedi.

Beş oturum olarak düzenlenen sempozyumda ilk oturum Yanık Merkezi Birim Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Deniz UÇAR ’ın oturum başkanlığında başladı. “Yanığın tarihçesi, Tarihte Yanık Algısı” konusunu hastanemiz Genel Cerrahi Kliniği sorumlusu Doç. Dr. Mehmet YILDIRIM sundu. Oturumun devamında yanıkla ilgili bir çok sıkıntılı süreçler geçirdik.25-30 yatakta kısa sürede iyi yerlere geldiğimizi düşünüyorum diyen S.B.Ü. Ankara Numune S.U.A.M Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Ahmet Çınar YASTI “Yanık Tedavisinin Medikolegal Yönü, Görev Yetki ve Sorumluluklar” konusunu slaytlar, fotoğraflar eşliğinde anlattı. Geri bildirimler ile 1. oturum son buldu.

Hastanemiz Başhekim Yardımcılarından Yrd. Doç. Dr. Ferda HOŞGÖRLER tarafından başlatılan 2. oturumda Doç. Dr. Ahmet Deniz UÇAR ’ın “Enine Boyuna Yanık, Doğrular ve Yanlışlar” konulu sunumu tartışıldı. Yanık nedir?, deri nasıl yanar ve yanığın derecelerini, ülkemizde yanık hastasının çok sayıda olduğunu, mevsimsel olarak önlenemeyen yanıkların olduğuna değinerek sık görülen yanıkları fotoğraflarla anlattı. Hastanemizin yanık merkezini tanıtan fotoğrafların ve yanık hastalarına yönelik yapılması gereken işlemlerin videoları ile 2. oturum son buldu.

3. oturum hastanemiz Genel Cerrahi Kliniği’nden Doç. Dr. Enver İLHAN’ın başkanlığında; S.B.Ü Dr. Behçet UZ Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi E.A.H. Çocuk Cerrahisi Kliniği’nden Uzm. Dr. Günyüz TEMUR’un “Çocuklarda Yanık Tedavisi” sunumuyla son buldu.

Öğle yemeğinin ardından 4. oturum hastanemiz Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Uzm. Hemş. Emine SARIOĞLU’nun oturum başkanlığında başladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi A.B.D’dan Hemşire Fatma GÜL ’ün ve hastanemiz Yanık Merkezi Birimi’nden Uzm. Hemşiresi Duru DÜGER’in “Çocuk ve Erişkin Yanık Tedavisinde Hemşirelik Bakımı” sunumuyla son buldu.

Son oturum olan 5. oturum  S.B.Ü. Ankara Numune S.U.A.M Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Ahmet Çınar YASTI ’nın başkanlığında başlayarak “Yanıkta Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uygulamaları” konusunu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yiğit Özer TİFTİKÇİOĞLU ’nun sunumu ile sona erdi.

Oturumlar arası kahve molası ve ikramlara yer verildi.

Yanık Sempozyumuna katılan tüm katılımcılar memnun olarak ayrıldılar.

Sempozyum, katılımcılardan gelen soru ve katkılarla dinamik bir şekilde devam ederken, sunum yapanlara katkılarından dolayı teşekkür belgesi verilerek sempozyum sona erdi.