EGE BÖLGESİ´NİN İLK SUALTI VE HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİ MERKEZİ

            İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bölgenin en kapsamlı hiperbarik oksijen tedavi merkezi açıldı.

            Açılışa; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Mİlletvekili  Prof. Dr. Nükhet HOTAR, Ak Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali SÜREKLİ, Necip KALKAN ile birlikte Siyasi Parti Temsilcileri, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık TUNÇ, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan KASMAN, Türkiye Hudut ve Sahilleri Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman KAN, İzmir İli Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ayhan İZZETİNOĞLU, İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat ÖZKAN, İzmir İli Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin ERBAYCU, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Serdar BAYRAK ve çok değerli misafirlerin katılımıyla açılış gerçekleştirilmiştir.

          Açılış konuşmasında SBÜ Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Serdar Bayrak; merkezin birçok hastalığın tedavisinde kullanılacağını kısaca diyabetik yaralarda, soba zehirlenmelerinde, dalgıçlarda vurgunda,  ani işitme kayıplarında, sıkışma yaralarında, göz damarlarında, kemik iltihaplarında ve beynin oksijensiz kaldığı durumlarda dahil daha birçok hastalıkta kullanılacağını açıkladı. Bölgenin en kapsamlı ilk sualtı ve hiperbarik tedavi merkezinin hastanemizde açıldığını ve bundan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyduğunu vurguladı. Emeği geçen herkese teşekkürlerini iletip konuşmasını tamamladı.

           Ege Bölgesinin ilk Sualtı ve Hiperbarik Tedavi merkezin de bulunan basınç odası 12 koltuk kapasitesine sahip ayda minumum bir ton sıvı oksijen tedavi de kullanılmaktadır. Uzman kadrosuyla bölgenin en iyi tedavi merkezi olmayı hedeflemektedir. Hiperbarik Oksijen Tedavi tamamen kapalı ortamda bir basınç odasında alınan hastaya, 1 atmosferden daha yüksek basınçta, aralıklı olarak %100 oksijen solutulması şeklinde uygulanan tıbbi bir tedavi şeklidir. Hasta oksijeni basınç odasının türüne ve hastalığın durumuna göre, maskeden, başlıktan, ortamdan ya da endotrokeal tüpten alabilir.  Bu tedavi; Dekompresyon hastalığı (vurgun), Hava ve gaz embolisi, Karbonmonoksit, siyanid zehirlenmesi, akut duman inhalasyonu, Gazlı gangren, Yumuşak dokunun nekrotizan enfeksiyonları (derialtı, kas, fas, fasya), Crush yaralanmaları, kompartman sendromu ve diğer akut travmatik iskemiler, Yara iyileşmesinin geciktiği durumlar (diyabetik ve non-diyabetik), Kronik refrakter osteomiyelit, Aşırı kan kaybı, Termal yanıklar, Retinal erter oklüzyonu, Kafa kemikleri, sternum ve vertebraların akut osteomiyelitler  hastalıklarında uygulanır.